Vzhľadom k tomu, že sa hospodársky rast na konci roku 2020 takmer zastavil, hrozí globálnym dodávateľským reťazcom riziko v podobe rozsiahleho dominového efektu insolvencií. Táto situácia, vyvolaná pandémiou Covid-19, ovplyvnila prakticky všetky odvetvia, krajiny a obchodné modely.

Očakáva sa, že hlavný dopad platobnej neschopnosti zákazníkov ponesú odvetvia, ktoré pandémia zasiahla najviac - sektor stravovacích a ubytovacích služieb, nepotravinársky maloobchod a doprava (najmä letecký a automobilový priemysel). To by podľa nášho najnovšieho Covid-19 reportu „Vaccine Economics“ mohlo v roku 2021 viesť ku globálnemu nárastu insolvencií o 25% medziročne. Čo presne je však dominový efekt a prečo je takou hrozbou pre spoločnosti?

Insolvenčný domino efekt je v podstate reťazová reakcia, ktorá sa začína, keď spoločnosť schopná nie je schopná splniť svoje záväzky voči svojim obchodným partnerom. V najjednoduchšej podobe táto situácia nastane, ak spoločnosť nie je schopná vyrovnať platby so svojimi zákazníkmi a dodávateľmi a necháva im tak nezaplatené faktúry.

Maxime Lemerle, riaditeľom oddelenia Sector and Insolvency Research v spoločnosti Euler Hermes, vysvetľuje, že tieto platobné neschopnosti podkopávajú širšiu likviditu dodávateľského reťazca, čo zvyšuje pravdepodobnosť dominového efektu. Hovorí: „Táto neschopnosť plniť záväzky môže vyvolať prenos problémov do obchodných sietí, spolu s väzbami medzi spoločnosťami, sektormi a krajinami, čo v konečnom dôsledku povedie k ďalším platobným zlyhaniam a insolvenciám.“

Prečo sme teda s nárastom druhej vlny pandémie Covid-19 a zavedením lockdownov ešte nevideli domino efekt insolvencií firiem? Jednoduchá odpoveď podľa Marine Bochot, riaditeľky Group Credit Underwriting v spoločnosti Euler Hermes, je, že „na rozdiel od akejkoľvek predchádzajúcej krízy, boli teraz napumpované obrovské množstvá štátnej pomoci na trhy rozvinutých aj rozvíjajúcich sa ekonomík, čo zatiaľ kríze likvidity firiem zabránilo.“

Namiesto toho, aby sme boli svedkom vlny hromadných insolvencií, štátne intervencie absorbovali šok z Covid-19 a umožnili mnohým spoločnostiam vyhnúť sa platobnej neschopnosti - aspoň zatiaľ.

Maxime hovorí: „Je zrejmé, že masívna štátna pomoc vlád “zmrazila“ situáciu mnohých spoločností a viedla v priebehu roku 2020 k bezprecedentnému a umelému poklesu obchodných insolvencií po celom svete. Postupné ukončovanie štátnej podpory stále závisí od pandemickej neistoty. Napriek tomu, aj keď postupne a usporiadane, vyvolá to návrat k normalizovanému počtu insolvencií. Môžeme ich rozdeliť na dva druhy insolvencií: spoločnosti, ktoré už pred krízou neboli životaschopné, ale boli udržiavané nad vodou núdzovými opatreniami, a spoločnosti, ktoré boli oslabené krízou v dôsledku nadmerného zadĺženia alebo nedostatku kapitálu. “

Za normálnych podmienok existuje široká škála faktorov, ktoré ovplyvňujú závažnosť, penetráciu a úroveň rizika v dodávateľskom reťazci dosiahnutú dominovým efektom insolvencií. Napríklad keď existuje trhová likvidita a prístup k úverom, dopad môže byť menej výrazný.

Závisí to aj od toho, do akej miery sa spoločnosti a odvetvia spoliehajú na ktorúkoľvek jednu organizáciu predtým, ako tá zbankrotuje. Ak je závislosť na tomto podniku príliš vysoká - silný faktor koncentrácie predaja alebo ponuky - potom bude aj riziko platobnej neschopnosti vysoké a dôsledok môže byť dramatický.

Ďalším kľúčovým faktorom je moment prekvapenia. Ak dokážete predpovedať, že sa firma dostane do ťažkostí, môžete straty zmierniť alebo dokonca stratám zabrániť skôr, ako k nim dôjde. Na druhej strane, ak sa udalosti odohrajú rýchlo alebo vo veľmi veľkom rozsahu, bude pravdepodobnosť dominového efektu spoločnosti vyššia.

Kríza spojená s insolvenciou britskej stavebnej spoločnosti Carillion možno nesúvisela s pandémiou, stala sa však učebnicovým príkladom dominového efektu v akcii. 

Keď firma Carillion v januári 2018 musela ukončiť svoju činnosť a zanechala pasíva vo výške takmer 7 miliárd GBP, bola označená za „najväčší britský obchodný prípad likvidácie“.

Platobná neschopnosť tejto firmy vyvolala silný dominový efekt naprieč jej obchodnou sieťou tvorenou 30 000 dodávateľmi a subdodávateľmi, z ktorých mnohí sa následne tiež dostali do platobnej neschopnosti.

Len o niekoľko mesiacov neskôr, v októbri 2018, vydal účtovník Moore Stephens správu, v ktorej uviedol, že po likvidácii spoločnosti Carillion došlo k 20% nárastu počtu britských firiem v stavebnom priemysle, ktoré sa dostali do platobnej neschopnosti.

Zatiaľ čo štátne intervencie v priebehu roku 2020 oneskorili akýkoľvek takýto insolvenčný dominový efekt vyvolaný Covid-19, aj tak sme videli niekoľko izolovaných príkladov rozsiahlych insolvencií spôsobených lockdownom.

Medzi tieto príklady patrí Avianca, jedna z najväčších latinskoamerických leteckých spoločností, ktorá v máji 2020 podala návrh na vyhlásenie konkurzu z dôvodu platobnej neschopnosti. Zatiaľ čo dodávateľom kolumbijskej aerolinky zostali nezaplatené faktúry, mala táto insolvencia zničujúci dopad aj na fungovanie v turistických centier, kde spôsobila krach maloobchodníkov a poskytovateľov služieb.

Ďalším príkladom je spoločnosť CBL Properties, veľký majiteľ nákupného centra v USA, ktorý v novembri 2020 požiadal o ochranu pred bankrotom podľa kapitoly 11. Týmto krokom spoločnosť vymazala zo svojej súvahy 1,5 miliardy USD a nasledovali prípady platobnej neschopnosti kľúčových nájomcov nákupného centra.

Nepotravinársky maloobchodný sektor, ktorý už v poslednom desaťročí stratil dynamiku, bol pandémiou ešte výraznejšie oslabený, zvlášť ťažko zasiahnutý bol segment módy a odevov.

Medzi veľkých maloobchodníkov, ktorí boli počas lockdownu donútení do platobnej neschopnosti, patrí Arcadia Group, ktorá vlastnila veľké portfólio britských obchodov s oblečením vrátane značiekTopshop / Topman, Burton, Dorothy Perkins a Evans. Zánik spoločnosti Arcadia Group viedol britské obchodné domy Debenhams a Edinburgh Wollen Mill k prechodu do likvidácie. Tieto prípady platobnej neschopnosti nepochybne spôsobili prenos platobných problémov do ich príslušných dodávateľských reťazcov.

Je dôležité pripomenúť, že legislatíva o zmrazení platobnej neschopnosti a moratóriu, o ktorej sa hlasovalo počas prvého štvrťroka 2020 vo viacerých krajinách ako Nemecko, Francúzsko, Veľká Británia, Japonsko, India, Singapur alebo Austrália, výrazne uľahčila situáciu podnikom - tzv. zombie spoločnostiam - pokračovať v obchodovaní, aj keď môžu byť technicky platobne neschopné. V súčasnosti sú mechanizmy pomoci z krátkodobého hľadiska odôvodnené, čím dlhšie sa ale bráni prirodzenému procesu úpadku, tým väčšie je narušenie hospodárskej súťaže a tým vyššie budú škody pre hospodárstvo v strednodobom horizonte. 

Vďaka bezprecedentnej likvidite na globálnych trhoch sa teraz podniky nachádzajú v jedinečnej pozícii. Manažment firiem má jedinečnú príležitosť predvídať a znižovať riziko vo svojom dodávateľskom reťazci pred zrušením štátnej podpory, ktorá závisí od pandemickej neistoty.

Dosiahnutie požadovanej úrovne interného prehľadu nemusí byť pre mnoho spoločností možné. Ale s riešením, ako je napríklad poistenie pohľadávok, si firmy môžu byť isté, že sú chránené pred rizikom platobnej neschopnosti svojich zákazníkov a dodávateľov.

Poistenie pohľadávok odškodní vašu spoločnosť v prípade oneskorených alebo nezaplatených faktúr, ale čo je dôležitejšie, pomáha vám predovšetkým vyhnúť sa nedobytným dlhom. Poisťovatelia pohľadávok, ako je Euler Hermes, investujú značný čas a zdroje do dôkladného mapovania globálneho prostredia obchodných úverov, hodnotenia úrovne rizík podnikov a poradenstva svojim klientom ohľadne najbezpečnejšieho spôsobu podnikania.

Medzi ďalšie výhody poistenia obchodných úverov patria:

  • Lepšie vzťahy so zákazníkmi vďaka finančným zárukám a zvýšenej dôvere
  • Konkurencieschopnejšie obchodné podmienky vďaka bezpečnejším platbám
  • Efektívne a účinné vymáhanie dlhov celosvetovo, a teda kľudný spánok s vedomím, že vaše riziká sú poistené a vaše platby zaručené.
  • Lepšie platobné správanie, pretože zákazníci platia v priemere o päť dní rýchlejšie, ak vedia, že máte poistenie pohľadávok, čo zvyšuje vašu likviditu.

Marine Bochot hovorí: „V súčasnej ekonomickej klíme robí dobre fungujúca poisťovňa pohľadávok všetko pre to, aby pochopila mieru rizika v dodávateľských reťazcoch svojich klientov. Často sa hovorí, že „poznanie svojho zákazníka“ je základnou obchodnou mantrou, a to platí aj v roku 2021. Čím podrobnejší je váš prehľad o schopnostiach zákazníka obchodovať a platiť, tým lepšie môžete predvídať potenciálny dominový efekt. “

V druhom článku z našej trojdielnej série “Covid-19 Insolvency Domino Effect” skúmame, ako identifikovať riziko insolvencie firiem, zatiaľ čo náš posledný článok poskytuje praktické informácie o tom, ako chrániť váš dodávateľský reťazec, aby zostal odolný voči dominovému efektu insolvencií. To zahŕňa prechod k digitálne transformovaným obchodným partnerom, zabezpečenie, aby zmluvy o dodávkach poskytovali ochranu v prípade platobnej neschopnosti a úplnú diverzifikáciu vašich zákazníkov aj dodávateľov.