Rok 2021 sa stáva rizikovým rokom pre spoločnosti, ktoré sa pri predaji svojich tovarov a služieb spoliehajú na obchodné úvery (t.j. umožňujú svojim odberateľom platiť cez faktúry s odloženou splatnosťou). S nadchádzajúcou normalizáciou situácie s insolvenciami z dôvodu postupného ukončenia mechanizmov štátnej pomoci budú mať všetky firmy pokušenie skracovať platobné podmienky, znižovať úverové limity a byť selektívnejšie v tom, komu poskytujú obchodný úver. Existuje však nebezpečenstvo, že neprimeraná opatrnosť zníži schopnosť spoločností konkurovať na zložitom trhu.

Ako by sa mali podniky chrániť, aby mohli maximalizovať svoju ponuku obchodných úverov bez toho, aby sa vystavili neprijateľnému riziku?

V prvých dvoch článkoch našej série “Domino Effect” sme sa zaoberali dominovým efektom insolvecií v dôsledku krízy Covid-19 a tým, ako identifikovať insolvenčné riziko vo vašom dodávateľskom reťazci. Teraz prinášame osem krokov, ktoré môžu spoločnosti podniknúť, aby chránili svoje podnikanie pred dominovým efektom a zlepšili riadenie dodávateľského reťazca.

Pokiaľ ide o ochranu pred platobnou neschopnosťou, miesto, kde obchodujete, môže byť rovnako dôležité ako to, s kým obchodujete. Svoje dodávateľské reťazce môžete chrániť hodnotením rizika podľa toho, kde vaši zákazníci sídlia a na ktorých trhoch pôsobia. Zjavným krokom je zlepšenie riadenia dodávateľského reťazca: diverzifikujte dodávateľské reťazce tak, aby neboli sústredené v jednej oblasti a nedošlo k nadmernej závislosti od regiónov, ktoré sú najviac zasiahnuté pandémiou.

Toto je výzva, ktorú zažili spoločnosti výrazne orientované na čínsky trh, keď sa krajina uzatvorila počas prvej vlny pandémie Covid-19. Dôležitosť diverzifikovaných obchodných sietí sa vyjasnila aj po japonskom tsunami v roku 2011, ktoré narušilo dodávateľské reťazce polovodičov a spustilo v tomto sektore dominový efekt insolvencií. Ak chcete získať viac informácií o prognózach insolvencií krajín a regiónov pre rok 2021, prečítajte si našu správu “Vaccine Economics”.

Spoliehanie sa a koncentrácia vášho podnikania na špecifických zákazníkov alebo dodávateľov je tiež zjavným rizikom, ktoré musíte riešiť. Viac informácií o tomto riziku nájdete v našom článku Riziko insolvencií: pochopenie dominového efektu Covid-19.

Rozšírené dodávateľské reťazce zahŕňajúce viacerých partnerov a krajiny boli počas pandémie obzvlášť krehké. Ďalšie faktory, ako napríklad brexit alebo nedávne obchodné spory medzi USA, Čínou a EÚ, priniesli ďalšie obmedzenia medzinárodného obchodu.

Pandémia aj brexit tiež viedli firmy k tomu, aby spochybnili hodnotu výrobných metód lean a just-in-time. Napríklad japonský automobilový gigant Honda, popredný zástanca štíhlych dodávateľských reťazcov, nedávno zatvoril svoj najväčší britský výrobný závod z dôvodu „globálneho oneskorenia dodávok“ vyvolaných pandémiou. Náš globálny prieskum o dopadoch Covid-19, zrealizovaný u viac ako 1 000 vedúcich pracovníkov a v šiestich odvetviach, odhaľuje, že 52% oslovených firiem sa chráni pred týmto druhom rizík skrátením svojich dodávateľských reťazcov, hromadením zásob a využívaním poistenia pohľadávok.

Dosiahnutie efektívnych platobných podmienok môže byť náročné pre nájdenie jemnej rovnováhy – zaberá vám to príliš veľa času a zvyšuje riziko, resp. požadujete platby príliš skoro a strácate konkurencieschopnosť. Náš bezplatný online nástroj Mind Your Receivables
vám umožní rýchlo a efektívne porovnať vaše platobné podmienky s trendmi v rôznych krajinách a odvetviach, aby ste dosiahli dokonalú rovnováhu. Pomáha vám tiež vizualizovať si kľúčové poznatky o ukazovateli DSO (Days Sales Outstanding), minulých platbách, rizikách neplatenia a platobnej neschopnosti v krajinách a odvetviach a v priebehu času. 

Biznis modely, ktoré sú stále veľmi závislé od fyzickej interakcie a výmeny, patria medzi najviac ohrozené insovenciami a dominovým efektom. Lockdown a sociálny odstup najviac zasiahli offline podnikateľov, v mnohých prípadoch znížili alebo dokonca úplne zastavili ich dopyt.

Firmy a odvetvia, ktoré dokázali presunúť činnosť do online priestora, dokázali znížiť negatívne dôsledky lockdownov. Hlavným príkladom toho je rýchla expanzia e-commerce, keď online nakupovanie dosiahlo počas pandémie 10-ročný nárast len za 3 mesiace, zatiaľ čo v kamennom maloobchode došlo k dramatickému poklesu a nespočetnému množstvu prípadov insolvencií (Zdroj:McKinsey).

Zároveň by ste mali zabezpečiť, aby ste posunuli svoj vlastný biznis model smerom k správnym digitálnym nástrojom, ktoré vám pomôžu efektívne fungovať v jednotlivých oblastiach: objednávky, platby, výroba, logistika atď.

S očakávanou vyhliadkou na normalizáciu platobnej neschopnosti zákazníkov by ste mali zabezpečiť, aby vaše zmluvy čo najviac obmedzili potenciálne straty. To zahŕňa vloženie zmluvných bodov, ktoré zabezpečia, že si ako dodávateľ legálne ponecháte vlastníctvo tovaru, kým nebudú úplne uhradené všetky platby od vašich zákazníkov. Aby to bolo efektívne, musia firmy aj pravidelne kontrolovať a udržiavať inventár všetkých zásob svojich zákazníkov, ktoré ešte neboli úplne zaplatené.

Stanovenie úverového limitu, t.j. hornej hranice obchodných úverov pre daného odberateľa, je efektívnym spôsobom, ako obmedziť svoju finančnú angažovanosť a zvýšiť ochranu pred platobnou neschopnosťou. Medzi bežné metódy výpočtu úverového limitu patria:
 

  • Stanovenie percenta z čistého imania klienta (jeho aktíva mínus jeho pasíva), zvyčajne okolo 10%
  • Využívanie bývalých obchodných referencií vášho klienta a výber strednej hodnoty z jeho úverovej histórie
  • Zohľadnenie skutočných potrieb klienta a následné nerozširovanie limitu.

Prvým krokom by však malo byť, že sa obrátite na vašu poisťovňu pohľadávok, ak ju máte. Tá je schopná využiť svoje vlastné údaje o rizikách a zabezpečiť, že vaše úverové limity budú nastavené na správnej úrovni - zvýši vašu konkurencieschopnosť a zároveň minimalizuje vaše riziko. Ďalšou stratégiou je zabezpečiť, aby ste vždy mali k dispozícii hotovostnú rezervu na využitie v prípade núdze, napríklad pri zlyhaní platieb.

Poistenie pohľadávok ponúka oveľa viac, ako je odškodnenie za nedobytné dlhy. Poisťovňa s vedúcim postavením na trhu, ako je Euler Hermes, je tiež odborníkom na vymáhanie dlhov a má bohaté zručnosti a skúsenosti potrebné na udržanie efektívneho a nepretržitého dialógu s dlžníkmi a ich právnymi tímami bez ohľadu na to, v ktorej krajine alebo jurisdikcii pôsobia. Poisťovatelia pohľadávok tiež môžu firmám poskytnúť prístup ku komplexnému pohľadu na neustále sa meniace rizikové prostredie. Napríklad naše hodnotenia rizika sú založené na dátach z našej informačnej siete, ktorá analyzuje denné zmeny v solventnosti spoločností, ktoré pokrývajú až 92% globálneho HDP.

Kľúčová je rýchlosť, s akou firma reaguje na insolvenciu zákazníka. Ideálnym scenárom je identifikovať varovné signály a konať skôr, ako sa váš zákazník dostane do platobnej neschopnosti. Ak to však nie je možné, druhou najlepšou možnosťou je byť na prvom mieste v zozname veriteľov. Podľa našich skúseností podniky s najlepším prehľadom, najlepším porozumením insolvenčných postupov a najrýchlejšími reakciami získajú späť najväčšiu časť dlžných finančných prostriedkov. Nie je ale veľa spoločností, ktoré by mali tieto zdroje, a preto má zmysel uzavrieť partnerstvo s poprednou poisťovňou pohľadávok, ktorá dokáže odstrániť váš stres z vymáhania platby. Po splnení poistných podmienok prešetrí vo vašom mene neplatenie a odškodní vás.

 

Dominový efekt Covid-19 môže byť odlišný od akejkoľvek reťazovej reakcie insolvencií, akú globálna ekonomika zažila v minulosti. Naše analýzy predpokladajú, že 126 sektorov v 70 krajinách má zvýšené riziko.

Na rozdiel od mnohých predchádzajúcich finančných kríz však boli generálni riaditelia a finanční riaditelia vopred varovaní a teraz majú jedinečnú príležitosť podniknúť kroky, ktoré sme vám predstavili, identifikovať zákazníkov ovplyvnených krízou Covid-19, zlepšiť riadenie dodávateľských reťazcov a chrániť sa pred rizikom platobnej neschopnosti skôr, ako prvé “domino kocky” začnú padať.