Vďaka masívnym štátnym finančným injekciám do globálnych trhov sa mnoho spoločností v poslednej dobe nemuselo vyrovnávať s neskorými úhradami a platobnou neschopnosťou tak často ako zvyčajne. Ako však zdôrazňuje náš článok Riziko insolvencií: pochopenie dominového efektu Covid-19, táto situácia nebude trvať večne.

Vzhľadom na to, že vlády by mali v tomto roku postupne ukončovať štátne podpory, je teraz pred generálnymi riaditeľmi a finančnými riaditeľmi výzva, ako identifikovať vysoko rizikových zákazníkov a dodávateľov, aby ochránili svoju spoločnosť pred platobnou neschopnosťou.

Insolvenčné riziká zákazníkov sú jednoznačné: bez adekvátnej ochrany nielenže čelíte potenciálne devastujúcim finančným stratám, ak predávate s odloženou splatnosťou, ale existuje aj možnosť zdĺhavých (a nákladných) právnych konaní. Riziká spojené s platobnou neschopnosťou dodávateľov sa zatiaľ môžu javiť, že nemajú tak priamy dopad. Môžu ale byť rovnako negatívne - od stratených záloh a vkladov až po prerušenie výroby alebo poskytovania služieb, čo tiež môže viesť k platobnej neschopnosti firmy.

Identifikácia insolvenčných rizík v dodávateľskom reťazci je zásadná, ale ako presne vyzerajú vysoko rizikoví zákazníci a dodávatelia, ktorí sú citliví na dopady Covidu? Je ľahké ich rozpoznať?

Podľa Marine Bochot, riaditeľky Group Credit Underwriting v spoločnosti Euler Hermes, môže byť identifikácia zákazníkov ovplyvnených Covidom zložitá, pretože to často vyžaduje zostavenie skladačky rôznych faktorov, ktoré zvyšujú riziko platobnej neschopnosti podniku.

Marine vysvetľuje, že jedným z kľúčových faktorov, ktoré zvyšujú riziko dominového efektu insolvencií, je odvetvie, v ktorom zákazník pôsobí. „Napríklad podniky v oblasti ubytovacích a stravovacích služieb, v nepotravinárskom maloobchode, leteckom a automobilovom priemysle teraz predstavujú vyššie riziko platobnej neschopnosti,“ hovorí. „Je to preto, že hranice boli uzavreté, dopravný ruch bol minimálny, mobilita bola zastavená, ľudia sa nemohli stretnúť alebo cestovať. Spotreba sa v týchto sektoroch znížila alebo sa presunula -  napríklad do online prostredia.“

„V skutočnosti kríza Covid-19 zasiahla najskôr mnohé firmy v tých odvetviach, ktoré sa spoliehali na fyzickú výmenu tovarov a služieb a na sociálnu interakciu. Intenzívnejšie teda pociťovali potrebu rýchlo prispôsobiť svoje operačné modely a štruktúru nákladov. Spoločnosti, ktorým chýba táto svižnosť, sú viac vystavené insolvenciám firiem a potenciálnemu dominovému efektu v dodávateľskom reťazci. “

Odvetvie osobnej leteckej dopravy je toho dobrým príkladom. Letecké spoločnosti, ktoré dokázali rýchlo a flexibilne zaviesť zmeny z osobnej dopravy na cargo a posilniť tak oblasť ich nákladnej prepravy, si počas pandémie počínali oveľa lepšie.

Náš nedávny report  Vaccine Economics potvrdzuje toto zameranie sa na zraniteľnosť odvetví. Poukazuje na to, že dominový efekt insolvencií firiem by mohol začať ovplyvňovať spoločnosti počas druhého polroka 2021 a že väčšine sektorov by sa nepodarilo vrátiť na predkrízovú úroveň obratu a ziskovosti až do začiatku roku 2022. Letecká doprava (výroba lietadiel a aj dopravné služby) a nepotravinársky maloobchod sú najzraniteľnejšie a je nepravdepodobné, že by sa na predkrízovú úroveň vrátili skôr ako v roku 2023. To spôsobí, že spoločnosti v týchto odvetviach budú citlivejšie na dominový efekt. Medzi ďalšie faktory zvyšujúce zraniteľnosť spoločností patrí veľká závislosť od cezhraničného obchodu a nedostatočné investície do digitálnej transformácie.

Firmy s výrazne oslabenou súvahou a zlým cash flow sú ďalším varovným znakom pre finančných riaditeľov a ich manažérov pohľadávok. Táto riziková kategória zahŕňa zákazníkov dodávateľského reťazca, ktorí už zápasia s vysokým dlhom alebo tých, ktorí majú vysoké úrokové náklady a štruktúru vysokých fixných nákladov. Zahŕňa tiež podniky s nízkou prevádzkovou maržou a tie, ktoré majú ťažkosti so splnením svojich finančných záväzkov.

Marine hovorí: „Spoločnosti, ktoré sú v tejto skupine najviac ohrozené, sú tie, ktoré neboli dosť rýchle, aby si zabezpečili štátom garantované pôžičky. Zraniteľné spoločnosti bez štátnej podpory sa spravidla stretávajú s bankármi, ktorí sa neodvažujú ponúkať pôžičky so stredným profilom úverového rizika. To ich stavia ešte do zložitejšej pozície.“

Pokiaľ ide o hľadanie varovných signálov o finančnej núdzi a platobnej neschopnosti zákazníkov, mali by ste si položiť nasledujúce otázky týkajúce sa spoločností, s ktorými obchodujete. Nasledujúce body tvoria kĺzavú stupnicu, ktorá sa zvyšuje so závažnosťou. Všeobecne platí, že na čím viac otázok odpoviete „áno“, tým vyššia je úroveň rizika spoločnosti.

  • Trvá vášmu zákazníkovi spracovať faktúru dlhšie?
  • Požiadali o opätovné prerokovanie zmlúv?
  • Smeruje trend k oneskoreným dodávkam ... alebo dokonca k sporom?
  • Odmietajú investori podporu vašim zákazníkom pri obnove?
  • Pokúsili sa prejsť na alternatívne zdroje financovania?
  •  Zaznamenali ich akcie prepad?
  • Zvýšili sa ceny swapov úverového zlyhania (CDS)?
  • Stratil váš zákazník nedávno významného klienta / dodávateľa?
  • Priťahujú negatívne ohlasy v médiách?
  • Nečakane rezignovali niektorí členovia najvyššieho vedenia?
  • Nie je váš zákazník schopný platiť mzdy zamestnancov / sociálne odvody?
  • Bol vymenovaný poradca pre reštrukturalizáciu?

Marine tvrdí, že v súčasnom ekonomickom prostredí je prvoradá viditeľnosť a povedomie o riziku. Hovorí: „Situácia je zložitá, takže musíte mať 360-stupňový prehľad o tom, čo sa deje okolo vás a vašich partnerov. To znamená pozorne sledovať všetky faktory, ktoré by mohli viesť k platobnej neschopnosti a začleniť ich do svojej stratégie riadenia obchodných vzťahov. “

Dosiahnutie takého podrobného prehľadu nie je ľahké, najmä pre malých a stredných podnikateľov, ktorí môžu mať v ťažkých hospodárskych časoch svoje zdroje až na limite možností. Nakoľko sa predpodkladá nárast insolvencií firiem od druhej polovice roku 2021, je nevyhnutné, aby si všetky spoločnosti plne uvedomovali prostredie, v ktorom pôsobia.

Marine uzatvára: „Ak máte poistenie pohľadávok, zostaňte v úzkom kontakte so svojou poisťovňou. Okrem zdieľania informácií je ich cieľom poskytnúť vám správnu úroveň porozumenia, aby ste mohli efektívne riadiť riziká svojich dodávateľských reťazcov a vymáhať potenciálne nedobytné pohľadávky. Ak nemáte poistenie pohľadávok, vrelo vám odporúčam získať krytie ihneď. Ak sa rozhodnete poistenie nevyužiť, mali by ste si zakúpiť aspoň hodnotenie úrovne rizika, ktoré vo väčšine prípadoch zahŕňa pravdepodobnosť zlyhania vášho zákazníka. “

Bolo by jednoduché myslieť si, že poistenie pohľadávok začína a končí poistným a výplatou poistného plnenia. Sektor poistenia pohľadávok sa čoraz viac zameriava na prediktívnu prevenciu. Inými slovami, efektívny poisťovateľ pohľadávok urobí všetko, čo je v jeho silách, aby identifikoval vysoko rizikových obchodných partnerov a prerušil reťaz potenciálnych insolvencií skôr, ako môže nastať. Napríklad naše hodnotenia rizika sú založené na dátach z našej proprietárnej informačnej siete, ktorá analyzuje denné zmeny v solventnosti firiem, ktoré predstavujú až 92% globálneho HDP.

Keď budú spoločnosti čeliť reťazovej reakcii insolvencií v rámci globálnych dodávateľských reťazcov, naše podrobné údaje budú aj naďalej poskytovať istotu v obchodovaní a budú prinášať hodnotu, nech už sa deje čokoľvek.

Tretí článok v našej sérii “Covid-19 Insolvency Domino Effect” sa zameriava na proaktívne kroky, ktoré by spoločnosti mali podniknúť na ochranu svojho podnikania pred rizikom dodávateľských reťazcov. Zahŕňa najlepšie stratégie, ako znížiť riziko vašich operácií a aké partnerstvá môžete vytvoriť a pomôže vám tak dosiahnuť novú úroveň povedomia o možných rizikách.