Bizonytalan időkben nehéz előre látni vállalkozása pénzügyi helyzetének várható alakulását. Kiemelten fontos szerepe van a likviditásának. Üzletilikviditás-kalkulátorunk segítségével gyorsan képet kaphat arról, hogyan alakulhat vállalkozása pénzügyi helyzete: melyek az aktuális trendek, azok vezethetnek-e válsághoz, és hogyan befolyásolhatják bizonyos külső tényezők üzleti likviditását?

Egy vállalat likviditása azt mutatja meg, hogy eszközei milyen könnyen válthatók készpénzre. Egyes eszközök, például a folyószámlák vagy a kötvények nagyon likvidek, hiszen néhány óra vagy nap alatt készpénzre válthatók, míg mások kevésbé könnyen konvertálhatók, például az ingatlanok vagy a berendezések, amelyek eladásához hetek vagy hónapok kellenek.

Az üzletilikviditás-kezelés alapvető fontosságú a vállalatok számára, mivel a gyors készpénzhez jutás képessége segít abban, hogy helytálljanak hirtelen készpénzhiány esetén, vagy, ha váratlan számlákat vagy tartozásokat kell rendezniük, és közben fenntartsák működésüket és potenciálisan bővítsék üzleti tevékenységüket.

Egy vállalat likviditását számos tényező befolyásolhatja. Például a túlkereskedelem – ha többet értékesít, mint amennyit termelni tud, vagy amennyinek a termelését megengedheti magának – megváltoztathatja a likviditást, ha nem áll rendelkezésre elegendő forrás. A vállalat egyik legnagyobb vevőjének elvesztése szintén jelentős csapást jelenthet, mivel csökkenti a bevételeket. Ha ilyen helyzetben egy cég nem tudja gyorsan készpénzre váltani az eszközeit, akkor nehézségei lehetnek a számlái kifizetésével, és fizetésképtelenné válhat.

A kalkulátor működésének könnyebb megértéséhez és a külső tényezők vállalat likviditására gyakorolt hatásainak szimulálásához töltse ki az alábbi mezőket, majd kattintson a „Kalkulálok” gombra. Kérjük, olvassa el tanácsainkat is a likviditáskalkulátor alatt!
Az Ön adatai
HUF
HUF
HUF
HUF
HUF
%
%
Nap

Jogi nyilatkozat: ez az eszköz az Allianz Csoporthoz tartozó, Nanterre-ben bejegyzett (552 040 594) Euler Hermes Group SAS tulajdona, és szerzői jogvédelem alatt áll. Az Euler Hermes és az Euler Hermes logója világszerte az Euler Hermes Group védjegyei vagy bejegyzett védjegyei. Az Euler Hermes Group SAS által rendelkezésre bocsátott eszköz használata csak tájékoztatási célokat szolgál, és nem tekinthető konkrét tanácsadásnak. A felhasználóknak önállóan kell értékelniük az így kapott információt, és semmilyen intézkedés nem hozható pusztán erre támaszkodva. Ezt az eszközt a beleegyezésünk nélkül nem szabad reprodukálni vagy nyilvánosságra hozni. Ez az eszköz olyan feltételezéseket használ, amelyek az üzleti valóság egyszerűsített változatai, így célja csupán az, hogy illusztrálja a számos előre meghatározott tényező lehetséges hatását. Az Euler Hermes nem vállal semmiféle (kifejezett vagy hallgatólagos) kijelentést vagy garanciát ezen információk pontosságát vagy teljességét illetően, és nem vállal felelősséget az ezen információk felhasználásából vagy ezekre való támaszkodásból eredő veszteségekért vagy károkért. Ez az eszköz előzetes értesítés nélkül változhat. © Copyright 2021 Euler Hermes. Minden jog fenntartva.

Első lépésként töltse ki a mezőket jelenlegi helyzetével kapcsolatban anélkül, hogy figyelembe venné bármely külső negatív tényező hatását:

  • Rendelkezésre álló likvid eszközök: A raktárkészlete, a vevői követelések, az értékpapírok és a fel nem használt hitelkeretek példák a likvid eszközökre – ezek gyorsan átválthatók készpénzre.
  • Havi fix költségek: lízing- és bérleti díjak, biztosítások, kamatfizetések
  • Havi változó költségek: munkaerő, jutalékok és nyersanyagok
  • Havi forgalom
  • Havi kiállított számlák száma
  • Egyszeri veszteségek: például a megromlott áruk értéke

 

Most kattintson a „Kalkulálok” gombra, és a grafikonon likviditásának szimulációját láthatja a következő 90 napra külső tényezők figyelembevétele nélkül.

Ha kíváncsi, hogyan befolyásolhatják külső tényezők az üzleti likviditását, most kipróbálhat különféle forgatókönyveket.

Ehhez mindössze néhány adatot kell kiegészítenie vagy megadnia, és megnézheti, hogy a forgalom visszaesése, a veszteségek, az eladások csökkenése, a ki nem fizetett számlák vagy a fizetési késedelmek hogyan hathatnak cége likviditására.

Válaszoljon például az alábbi kérdésekre:

  • A havi forgalmam hány százalékát veszíthetem el, ha ügyfeleim fizetésképtelenné válnak?
  • Tudnám csökkenteni a változó költségeimet?
  • Vannak-e olyan egyszeri veszteségek, amelyeket előre láthatok, például azért, mert az ügyfeleim más alternatívákat találnak, vagy a romlandó árukat megsemmisítjük?
  • A következő három hónapban átlagosan milyen mértékig csökkenhetnek az eladások?
  • A következő három hónapban milyen arányban számíthatok ki nem fizetett számlákra vagy követelésekre?
  • Mekkora késedelemre számíthatok az ügyfeleim részéről a számlák kifizetésében?

Egy vállalat likviditásának kezelése érdekében látni kell, hol és hogyan történik a pénzeszközök elköltése. A cash flow előrejelzések készítése segíthet a likviditáskezelésben, és ezek segítségével elkerülheti, hogy válságmegoldásokat kelljen alkalmazni a pénzügyi nehézségek megelőzése érdekében.

Ha aggódik, és biztosítani szeretné pénzforgalmát, a kereskedelmi hitelbiztosítás továbbra is a legteljesebb és legmegbízhatóbb megoldás a hitelkockázat kezelésére és az üzleti volumen növelésére.