България ще загуби около 0,2% от БВП заради глобалните търговски войни

 

Страната ни е сред най-стабилните в ЦИЕ, но инфлацията ще расте през 2025 г., прогнозира Allianz Trade

България е сред най-стабилните държави в района на Централна и Източна Европа в момента, показва актуален анализ на лидера в застраховането на търговски кредити на глобално ниво и у нас - Allianz Trade. След края на първото тримесечие експертите актуализират прогнозата си за ръст на БВП у нас за 2025 г. от 2,7% на 3%. Така очакваният растеж на икономиката ни е над средната прогноза за ЦИЕ от 2,8%, като по-оптимистична е перспективата само за Хърватия (3,4%). За 2026 г. анализаторите на Allianz Trade също прогнозират ръст от 3% на БВП у нас.

В същото време обаче в посока нагоре се ревизира и прогнозата за инфлацията в България, като очакванията са през 2025 г. тя да достигне 3,8%, а през 2026 г. – 2,8%. По този показател страната все пак ще бъде отново под средните нива за ЦИЕ, които за двете години се очаква да бъдат съответно 4,1% и 3,3%. Най-песимистични по отношение на инфлацията са предвижданията за Унгария, Румъния и Полша.

Според анализаторите на Allianz Trade държавите от ЦИЕ се очаква да пострадат значително по-малко от разразяващите се глобални търговски войни и увеличаването на митата от страна на САЩ в сравнение с тези в Западна Европа. Заради ограничените търговски партньорства и стокоомбен с партньори отвъд Океана негативното влияние върху България ще бъде ограничено, като в резултат експортът може да се свие едва с 1 процентен пункт като стойност. Потенциалните щети върху БВП на страната се оценяват на около 2 процентни пункта, което е около три пъти по-малко в сравнение със средната прогноза за държавите от ЕС.

Всичко това, наред с традиционно високата фискална стабилност на страната ни, позволява България да запази добрия рисков рейтинг, определян от Allianz Trade на тримесечна база. През октомври миналата година той беше повишен от BB2 на BB1, отчитайки намаляване на краткосрочния риск от забавени плащания и лоши вземания при осъществяване на сделки с компании, опериращи у нас.

„Към момента позицията на България определено изглежда стабилна, особено на фона на глобалната икономическа несигурност. В същото време, българският бизнес, особено експортно ориентираният, не може да си позволи да пренебрегва рисковите фактори, защото той не функционира в изолирана, защитена среда. Наред с положителните очаквания, не можем да пренебрегнем и данните, че страната е на опашката по усвояване на европейски фондове, което води и до пропуснати възможности за инвестиции и ползи. Липсата на официално потвърждение за присъединяването към Еврозоната също създава известна несигурност“, коментира Камелия Попова, управител на Euler Hermes за България, която вече развива дейност под търговската марка Allianz Trade. „Увеличаването на сроковете за разплащания до 180 и повече дни и лошите вземания, които наблюдаваме през последните години особено в сектори като строителство, транспорт, селско стопанство и производство на храни, също е важен рисков фактор, който следва да бъде отчетен“, допълва тя.

От Allianz Trade в България припомнят и за зачестилите случаи за проблеми с разплащанията от страна на експортни партньори на български компании, както и прогнозата за продължаващ сериозен ръст на несъстоятелностите на глобално ниво. Сигнал за потенциално увеличаване на риска дават и резултатите от публикуваното преди дни проучване на Allianz Trade за тенденциите в глобалната търговия. То е проведено сред 4500 компании в Германия, Франция, Италия, Испания, Полша, Обединеното кралство, Китай, Сингапур и САЩ. 60% от респондентите в него очакват да претърпят негативи от търговските войни след заявката на президента Доналд Тръмп на 2 април. 42% от компаниите очакват да загубят между 2 и 10% от оборота си през следващите 12 месеца.

 

„Очакваните последици от търговските войни без съмнение увеличават риска за експортно ориентираните български компании, дори те да нямат преки отношения с партньори в САЩ. Най-сериозни негативи на глобално ниво се очаква да има в секторите като машиностроене, производство на стъкло, химическата индустрия и транспорта. Затова в този контекст е разумно да се използват достъпните инструменти за защита, включително застраховка на търговските кредити от стабилна и доказана на международно ниво институция.“, категорична е Камелия Попова.