Zvýšená aktivita pomocou elektronického obchodu je jedným z obchodných megatrendov, ktoré priniesla pandémia. V dôsledku zatvorených obchodov boli dodávatelia tovarov a služieb v každom sektore nútení rozšíriť svoje digitálne predajné kanály a tento trend bude pokračovať aj dlho po tom, čo sa počet prípadov Covid-19 zníži.
Možnosť nakupovať tovar a služby online priniesla spoločnostiam aj výhody, pretože im to umožňuje rýchlo diverzifikovať svoje dodávateľské reťazce a digitalizovať mnohé administratívne procesy spojené s nákupom.
Náš výskum odhaľuje +31% nárast online spotrebiteľských výdavkov v roku 2020 a očakávame, že rast bude pokračovať aj v nasledujúcich rokoch. Tento nárast elektronického obchodu medzi podnikmi a spotrebiteľmi sa odzrkadľuje v podobnom náraste online predaja medzi podnikmi (B2B) a vyvolal novú vlnu online predajných kanálov zameraných priamo na spotrebiteľa (D2C), ktoré úplne vylúčili maloobchodníkov .
Nový výskum spoločnosti McKinsey & Company naznačuje, že viac ako tri štvrtiny B2B kupujúcich a predávajúcich dnes uprednostňujú digitálne samoobslužné služby a vzdialený kontakt pred osobnou interakciou. Iba 20% kupujúcich tvrdí, že dúfajú v návrat k osobnému predaju, a to aj v oblastiach, kde tradične dominujú modely predaja v teréne, ako sú farmaceutické a zdravotnícke výrobky.
Medzitým sú predajné kanály zamerané priamo na spotrebiteľa (D2C) obzvlášť atraktívne pre veľké značky, pretože tie si môžu zachovať vlastníctvo celého zákazníckeho životného cyklu a zbierať cenné údaje o všetkých krokoch svojich spotrebiteľov. Tento tok údajov umožňuje značkám, ako sú Nike, Unilever a Gymshark, vytvárať pre svojich zákazníkov vysoko personalizované online skúsenosti.
Kľúč k elektronickému obchodovaniu si však vyžaduje výrazné zmeny obchodného modelu, ktoré siahajú od širšieho sortimentu online inventára a metód konkurenčného plnenia až po stratégiu návratných výnosov a veľké investície do technológií.
Harvard Business Review uvádza, že maloobchodníci v USA (bez B2B firiem) zarobili od mája do júla 2020 približne 10 miliárd dolárov na investíciách do elektronického obchodu, akvizíciách a partnerstvách. Tieto investície zahŕňali logistické možnosti, ktoré umožnili doručenie na poslednom úseku (last mile delivery), prístupy typu asset-light a distribučné centrá pre e-commerce, ako aj investície do portfólia produktov zamerané na digitálne možnosti v oblasti umelej inteligencie a blockchainu.
Akčný bod: Aby mohli byť dodávatelia tovarov a služieb v tomto prostredí konkurencieschopní, musia mať dostatočnú obchodnú likviditu a cash flow na investovanie do nástrojov elektronického obchodu a tiež musia byť schopní odolať aj tvrdej cenovej konkurencii, pretože pre spotrebiteľov je jednoduchšie porovnávať ceny online. Pre dosiahnutie tohto cieľa sa spoločnostiam odporúča zaistiť vymáhanie pohľadávok a chrániť sa pred rizikom zlyhania pomocou poistenia pohľadávok. Bez týchto krokov budú firmy, najmä malý a stredný dodávatelia tovarov a služieb, pravdepodobne čeliť vážnym výzvam.