Source: Various, Euler Hermes, Allianz Research
Втората група, «ранните птици», е близо до победата срещу вируса, след като е увеличила капацитета за тестване и медицинския капацитет. Те също така показват по-ниска уязвимост от другите, поради централното вземане на решения отгоре надолу (Китай), ефективните стабилизатори на активността и мрежите за безопасност (Дания) или ограниченията (Южна Корея). Техните стратегии за отпускане на мерките вероятно ще бъдат благоразумни и постепенни, като някои подсектори за услуги остават затворени до юни, както се вижда от последните съобщения. Опитът на Китай показва, че рестрикциите се облекчават предпазливо или понякога дори се затягат в градовете, където съществува риск от втора вълна от инфекции, независимо дали са внесени или асимптотични случаи.
Третата група обхваща гранични държави, където е постигнат напредък в спирането на разпространението на вируса (Италия) или медицинският и тестовият капацитет са еднакви (Германия, Сингапур). Въпреки това, много от тези страни са относително по-уязвими при отхлабване на мерките в сравнение с ранните птици. Вероятно е тук, в стремежа да се намали отрицателното икономическо въздействие (чрез търговски, туристически и индустриални вериги за доставки), отпускането на мерките да стане по-рано или да бъде по-малко прогресивно; в такъв случай ще се сблъскаме с по-големи рисковете от нова вълна на инфекция (Сингапур); това може да се компенсира само с по-голям капацитет за тестване или проследяване на контакт.
Последната група включва държави, които все още се борят с епидемията и където тестовете все още не са достигнали стандарта на най-добрите изпълнители. В тази група намираме и страни със силно населени градски райони (САЩ, Япония, Великобритания, Франция), където ограничения е трудно да се наложат логистично. Освен това някои са силно уязвими в икономическо отношение поради гъвкавия пазар на труда (САЩ) и вече депресираната икономика (Япония) или ограничената свобода на фискална политика (Испания). В заключение, много страни са уязвими от продължителните рестрикции, тъй като имат висока концентрация на сектори със спряна дейност. Оптимално, отпускането на мерките трябва да бъде още по-постепенно и бавно, за да се избегнат вторични огнища и защото някои от тези страни (главно в ЕС) трябва да се справят първо със законовите разпоредби, преди да могат да имплементират приложения за проследяване на контакти. Тези страни могат да изберат рестартиране на интервали, за да се уверят, че капацитетът на интензивните отделения е достатъчен за лечение на пациентите, тестването е засилено и самоизолацията се спазва стриктно. Рискът от твърде ранното вдигане на извънредното положение поради икономическа спешност остава (например Испания, която започна да вдига ограниченията на строителната и промишлената индустрия).
Фигура 3: Предварителни уроци за рестартиране: да правим и да не правим